Beyin Hasarı

Beyin Hasarı Tedavisi

1. Beyin hasarı nedir?

Beyin hasarı fiziksel, davranışsal ve bilinç bozukluklarına neden olan klinik bir tablodur. Beyin hasarı vakalarına son yıllarda fizik tedavi kliniklerinde sıkça rastlanmaktadır. Beyin hasarı sık olarak gençlerde, özellikle 15-25 yaş arasında görülmektedir. Fizik tedavi kliniklerine yapılan başvurulara dayanan araştırmalarda yaşlara göre;

 

 • 1 yaş altında kaza dışı travmalar
 • çocukluk yaş grubunda düşmeler
 • gençlerde spor yaralanmaları
 • erişkinlerde taşıt kazaları
 • yaşlılarda düşmeler 

önde gelen kafa travması nedenleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Erkekler, beyin hasarına kadınlardan daha fazla maruz kalmaktadır.  

 

Beyin hasarı, edinsel beyin hasarı ve travmatik beyin hasarı olarak ayrılabilir.

 

Edinsel beyin hasarı, beynin oksijensiz kalması kaynaklı, damarlar ve kan akışıyla ilgili problemler, Tümöral sebepler, inme(felç) varlığı veya enfeksiyon problemlerinin yanı sıra alkol tüketimi veya kimyasal madde kullanımı kaynaklı ortaya çıkabilir.

 

Travmatik beyin hasarı, kafa içi yaralanma olarak da bilinmektedir. Dışarıdan gelen bir kuvvet sonucu beynin hasarlanması söz konusudur. Travmatik beyin hasarı trafik kazası, ateşli silah yaralanmaları, sert bir cisim ile darbe alma veya düşme gibi travmatik olaylar sonucu meydana gelir. Ayrıca travma sonrası beyinde ödem gelişebilir.

2. Beyin hasarı belirtileri nelerdir?

 •         Bilinç kaybı, bilinç bulanıklığı
 •         Kollar ve bacaklarda uyuşma
 •         Kuvvet kaybı
 •         Şiddetli baş ağrısı
 •         Baş dönmesi ve mide bulantısı
 •         Nöbet geçirme 

gibi şikayetler beyin hasarı belirtisi olabilir. Bu hastalara acil müdahale ve sonrasında beyin cerrahisi ve nöroloji kliniklerde, fizik tedavisinde erken dönemde müdahale edilmelidir.

3. Beyin hasarı tedavi edilir mi? Ne kadar sürede iyileşir?

Beyin hasarı sonrası iyileşme 2 yıla kadar hızlı bir şekilde devam eder. Bu süreçte kapsamlı fizik tedavi rehabilitasyon kazanımları ile fizik tedaviyi maksimuma çıkaracaktır. Beyin hasarında iyileşme ilk 2 yıl hızlı olabilse de bu hastalarda her dönem iyileşme potansiyeli ortaya çıkabilir. Kalıcı bilişsel ve fiziksel bozuklukları olan kişilerde bile yeniden yetenekler geliştirilebilir. Bu nedenle beyin hasarı geçirmiş olan bir hastanın fizik tedavi uzmanı, nöroloji uzmanı, beyin cerrahisi uzmanı, psikiyatri uzmanından oluşan bir multidisipliner ekip tarafından sürekli takip edilmesi önemli ve anlamlı olacaktır. Beyin hasarı tedavisinde Nörorehabilitasyon – robotik rehabilitasyon fizik tedavi hastasının iyileşmesinde maksimum katkıyı sağlayacaktır.

Beyin Kendini Yeniler mi?

Beyin hasarları sonucu beyinde doku kayıpları olur ve bunun sonucu bazı fonksiyonlar yitirilebilir. Yitirilen fonksiyonlar hemen geri kazanılamayabilir. Ancak beynin kendini yeniden düzenleyebilme yeteneği vardır. Bu yeteneğe nöroplasitiste veya beynin plasitisesi denir.

Okumaya Devam Edin

Felç-İnme Tedavisi

Felç tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına bir an önce başlanmalıdır. Kapsamlı fizik tedavi ile hastanın güç, duyu ve hareket kabiliyetlerini geri kazanması sağlanabilir. Robotik fizik tedaviler iyileşme sürecini hızlandırır ve destekler.

Robotik Tedavi

Özellikle yürüme ve el kol kabiliyetinde yaşanan fonksiyon kayıpları robotik fizik tedavi ile iyileştirilebilir. Yürüme robotu lokomat, el kol robotu Armeo Power en yaygın kullanılan robotlardır.

Kapsamlı Fizik Tedavi

Felç tedavisinde kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon ile hastanın güç, duyu ve hareket kabiliyetlerini geri kazanması sağlanabilir. Robotik fizik tedaviler iyileşme sürecini hızlandırır ve destekler.

Randevu veya bilgi için arayın

Prof. Dr. Engin Çakar klinik çalışmalarını Memorial Şişli Hastanesi’nde yürütmektedir. Randevu için linki tıklayabilir ya da bize Whatsapp’tan mesaj atabilirsiniz.

Telefon

+90 542 215 8080

Adres

Şişli Memorial Hastanesi,
A Blok 4.Kat