Beyin Hasarı

Beynin Oksijensiz Kalması

Beynin oksijensiz kalması edinsel beyin hasarı nedenleri arasında yer alır.

 

Oksijene en çok ihtiyacı olan organlardan biri olan beyin, oksijensiz kaldığı sürede saniyeler içerisinde hasar görmeye başlar. Beyne oksijenin az gitmesine hipoksi denirken, oksijenin hiç gitmemesi durumuna ise anoksi denmektedir. Suda boğulma, gaz zehirlenmeleri, kalp durması, felç gibi olan durumlar beynin oksijensiz kalmasına örnek verilebilir.

1. Beynin oksijensiz kalması neden olur?

 •         Kalp problemleri
 •         Solunum sistemi problemleri (pnömoni, KOAH)
 •         Basınç değişiklikleri
 •         Gaz Zehirlenmeleri
 •         Suda boğulma
 •         Solunum yolunun tıkanması veya solunumun durması
 •         Kalp durması
 •         Tansiyon
 •         Doğum sırasında oluşabilecek problemler
 •         Nörolojik hastalıklar

2. Beynin oksijensiz kalması belirtileri nelerdir?

 •         Vücut hareketlerinde kısıtlanma
 •         Dikkat Bozukluğu
 •         Hafıza Kaybı
 •         İlerleyen durumlarda bilinç kaybı ve ölüm riski belirtiler arasındadır.

3. Beynin Oksijensiz Kalmasına Bağlı Oluşan Hasar Seviyesi Nasıl Belirlenir?

EKG, Akciğer Röntgeni, Beyin MR ve Beyin Tomografisi, kanda bulunan oksijen seviyesi ölçülerek oluşan hasarın beyindeki konumu ve seviyesi belirlenebilir.

4. Beynin oksijensiz kalmasına bağlı gelişebilecek komplikasyonlar

İnme (felç), konuşma problemleri, hareket fonksiyonlarında zorluk, psikolojik problemler, görme problemleri, kas güçsüzlüğü ve istemsiz kasılmalar, solunum problemleri, kalp ve damar problemleri uzun süreli yatmaya bağlı alt ekstremitede derin ven trombozu(DVT), akciğer pnömonisi gibi sorunlar beynin oksijensiz kalmasına bağlı olan farklı problemleri ortaya çıkarabilir.

5. Beynin oksijensiz kalmasına ne kadar sürede tedavi edilir?

Hastanın ne kadar süre oksijensiz kaldığı ve beyinde oluşan hasarın şiddeti tedavi süresini belirleyen ve etkileyen faktörlerdir. Bazı hastalar solunum cihazına ihtiyaç duyarken bazı hastalarda ise travmaya bağlı gelişen kan kaybı sebebi ile kan ve sıvı desteklerine ihtiyaç duyarlar. Bazı hastalarda epileptik nöbetler geliştiğinden bu hastalar ilaç gereksinimi duyarlar. Tedavi hastanın temel ihtiyaçlarına göre hastaya özel olarak belirlenmelidir. Uzun süreli yatma durumunda kalan, yatarak tedavi gören hastalarda oluşabilecek kas-iskelet sistemi problemleri, kardiyovasküler sistem problemleri gibi farklı komplikasyonların önlenmesi tedavi sürecini olumlu yönde etkileyecektir. Hastalara fizik tedavi desteği erken dönem tedavisine eklendiğinde diğer tedavilerde olduğu gibi erken davranmak her zaman tedavi sürecinde verimli ve olumlu sonuçlar yaratır.

Okumaya Devam Edin

Felç-İnme Tedavisi

Felç tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına bir an önce başlanmalıdır. Kapsamlı fizik tedavi ile hastanın güç, duyu ve hareket kabiliyetlerini geri kazanması sağlanabilir. Robotik fizik tedaviler iyileşme sürecini hızlandırır ve destekler.

Robotik Tedavi

Özellikle yürüme ve el kol kabiliyetinde yaşanan fonksiyon kayıpları robotik fizik tedavi ile iyileştirilebilir. Yürüme robotu lokomat, el kol robotu Armeo Power en yaygın kullanılan robotlardır.

Kapsamlı Fizik Tedavi

Felç tedavisinde kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon ile hastanın güç, duyu ve hareket kabiliyetlerini geri kazanması sağlanabilir. Robotik fizik tedaviler iyileşme sürecini hızlandırır ve destekler.

Randevu veya bilgi için arayın

Prof. Dr. Engin Çakar klinik çalışmalarını Memorial Şişli Hastanesi’nde yürütmektedir. Randevu için linki tıklayabilir ya da bize Whatsapp’tan mesaj atabilirsiniz.

Telefon

+90 542 215 8080

Adres

Şişli Memorial Hastanesi,
A Blok 4.Kat