Boyun Sırt Ağrıları

boyun sırt ağrısıHer 3 insandan 2’si hayatlarının herhangi bir döneminde boyun ağrısı yaşar. Şu an bile muhtemelen çevremizdeki 10 insandan biri boyun ağrısı problemi yaşıyor olabilir. Her yaşta farklı sebeplere bağlı boyun ağrısı yaşanabilir.

Özellikle 20-46 yaşlar arası boyun ağrısı görülme oranı giderek artar. Boyun ağrısının en sık nedenleri uygun olmayan duruş, oturuş, çalışma pozisyonları, stres ve yorgunluk sonucu oluşan kas spazmları ve kas romatizmasıdır (miyofasiyal ağrı sendromu). Özellikle boyun, sırt ve omuz bölgesine yansıyan ağrı olur.

Bunlara ek olarak boyundaki omurlar arasındaki diskin yıpranmasına bağlı diskojenik ağrı, ilerleyen yaşlarda tüm yapıların yıpranmasına bağlı dejenetarif eklem hastalığı olan kireçlenmeye bağlı ağrılar sık görülür.

Boyun fıtığı her yaşta görülebilir. Omurlar arası diskin veya bozulan kemik yapının omurilik veya buradan çıkan sinirlere basması sonucu oluşur.

 

Boyun ağrılarında hemen doktora başvurmayı gerektiren durumlar sunlardır;

– Boyun veya baş travmasına bağlı ağrı

– Şiddetli ağrı (günlük konforu veya uykuyu bozucu şiddette)

– Kollarda, ellerde veya ayaklarda güçsüzlük

– İdrar veya dışkı tutamama

– 1 haftadan uzun süren ağrı Hangi uzman doktora gitmeli?” Tüm kas iskelet ve sinir hastalıklarında olduğu gibi boyun ağrısında da ilk başvurulacak uzmanlık alanı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyondur. %99 oranla gerekli tedavi uygulanacaktır. Dirençli ağrılı durumlar veya cerrahi gerektiren durumlarda ilgili cerrahi bölüme buradan yönlendirilebilirsiniz.

Boyun fıtığı omurlar arası diskin veya bozulan kemik yapının omurilik veya buradan çıkan sinirlere basması sonucu oluşur.

Boynun geriye ve yana döndürme hareketleri ile tetiklenen ve yayılan şiddetli ağrı en önemli şikayettir. Sinirlere basma yeri ve şiddetine bağlı olarak ağrıya kol ve ellerde uyuşukluk, güçsüzlük gibi şikayetlerde eşlik edebilir.

Boyun fıtığı boyun ağrılarının en sık sebebi değildir. En önemli ayrım genellikle çok şiddetli ağrı olması, kollar ve ellerde güçsüzlük, uyuşukluk, his azalması- kaybı, yürüme denge kusuru, idrar ve dışkı tutamamadır.

Bu hastalıkların gerçekten tedavisi mevcuttur. Ancak zamanında ve doğru adrese başvurulmalıdır. Bunun yanında tedavi sadece hekim tarafından değil hastanın da özverisi ile ancak başarılabilir. Kişi yaşamındaki fıtığa sebep olan faktörlerden uzaklaşmaya ve düzenli egzersiz yapmaya, vücut duruşunu düzeltmeye gayret etmelidir. Bunlara ilave olarak günlük yaşamdaki stres yönetiminin de tedaviye büyük katkısı olacaktır.

Tedavide hastaların sadece %1’inden azında cerrahiye gereklilik duyulur. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ve lokal enjeksiyonlarla büyük oranda tedavi başarılır.

Tedavide kişinin kendi yapacağı lokal soğuk sıcak uygulamalar, duruş düzeltme ve germe egzersizleri, stresten kaçınma önemli rol oynar.

– Fizik tedavi uygulamaları (lazer, ultrason, elektrik stimülasyonu gibi…)

– ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar,

-Manuplasyon

-Spinal dekompresyon (Uzay tedavisi)

-Kuru iğne

-Tetik nokta enjeksiyonları (lokal anestezik, botulinum toksin gibi ilaçlar ile

– Proloterapi

– Boyun fıtığında ameliyat gerektirme oranı %1 den daha azdır.

– Kol ve ellerde ilerleyici güç ve his kaybı, yapılan tedavilere rağmen gerilemeyen şiddetli ağrı, idrar ve dışkı tutamama, yürüme bozukluğu gelişmesi cerrahi gerektiren durumlardır. Bu durumlarda erken cerrahi müdahale kalıcı bozukluk gelişmesini önler. Ameliyatların tecrübeli ellerde yapılması durumunda risk oldukça düşüktür.

– Doğru bir duruş ve oturuş pozisyonu

– Düzenli egzersiz

– Ergonomik iş ve çalışma ortamı

– Uzun süre oturarak veya aynı pozisyonda durarak çalışılmamalıdır.

– Özellikle eller başın üstünde uzun süre çalışılmamalıdır.Boyunu öne eğme: Çene göğüs kafesine değecek kadar eğme ve 5-10 sn durma – 5 veya 10 tekrar

Omuzları çevirme: 5-10 tekrarla öne, arada 10 saniye durup 5-10 tekrarla arkaya

Başı sağa ve sola çevirme: Başı sağa tam çevir 5-10 sn dur ve merkeze getir – 5 veya 10 tekrar, sonra sola

Boyunu yana eğme: Kulak omuza değecek şekilde boyun yana eğilir, 5-10 sn dur ve merkeze getir – 5-10 tekarar, sonra diğer tarafa

Omuz germe: Bir elle diğer dirsek tutulur ve karşı tarafa ve yukarıya doğru çekilir, 5-10 sn dur ve merkeze getir, sonra diğer taraf

Sırt gevşetme: Ayağa kalkılır ve kollar öne sarkacak şekilde boyun ,sırt, bel ve kalçalarda öne eğilir, 5-10 sn gevşeme sonrası doğrulunur.

Sırt germe: Eller başın üstünde önce bir tarafa geriye doğru germe- 5-10 sn dur, merkeze gel, gevşe, 5-10 tekrar, sonra diğer tarafa

Tabii bu egzersiz sayısı ve tekrarı arttıkça yapmak zorlaşacak ve vazgeçilecektir. Onun için bunları en azından günde 2 kez ve 5’er tekrarla evde veya işte yapmaya gayret göstermek gerekir.

Yorum Gönder