Yaşadığımız yüzyılda, özellikle de internetin, bilgisayarların, tablet ve cep telefonlarının gündelik hayatımıza dahil olduğu son 30 yılda, insan yaşamı giderek daha da kolaylaştı. İletişim kurmak, haberleşmek, bilgi alıp vermek eskisi gibi uzun zaman almıyor. Yanı sıra bu yeni teknolojiler kullanım oranlarının çok yüksek olması nedeniyle sağlık açısından da bizi yepyeni sorunlarla karşı karşıya bırakıyor.

Bugünlerde en sık tanık olduğumuz görüntü, toplu taşıma araçlarında hatta yolda yürürken ya da bir yerde beklerken, elinde cep telefonu olan insanlar. Büyük çoğunluk başını önündeki küçük ekrana eğmiş büyükleri farklı farklı ekranlara bakıyor, durmadan boynunu indirip kaldırıyor ve parmakları sürekli işliyor.

Cep Boyun Hastalığı Dikkat !

Günde ortalama kaç saat telefon kullanıyorsunuz? Boyun ağrılarınızın şiddeti her geçen gün artıyor mu? Telefon, tablet ve bilgisayar kullanırken boynunuzu ne derece dik tutabiliyorsunuz? Özellikle uzun mesajlaşmalar sırasında zaman zaman boynunuzu kaldırıp geriye itme ihtiyacı duyuyor ya da içinizden “boynum ağrıdı” dediğiniz oluyor mu? En son bu soruları kendinize ne zaman sordunuz?

Neredeyse çevremizdeki her on kişiden biri sıklıkla boyun ağrılarından şikâyet ediyor.

Yabancı literatürde “Text Neck Syndrome” olarak geçen ve Türkçe “Cep Boyun Hastalığı” diyebileceğimiz yeni bir hastalıkla karşı karşıyayız.

Normal pozisyonu ileriye doğru bakmak olan boyun telefon, bilgisayar, tablet, e-okuyucu gibi araçları kullanırken olağan konumundan çoğu zaman uzun süreliğine çıkıyor ve baş olmaması gereken şekilde omuzlardan ileriye gidiyor.

Özellikle de bu araçların hepsini birden ve yoğun kullanan insanlarda giderek boyun ağrıları oluşmaya başlıyor. Elbette bu araçların ortaya çıkmasından önce de boyun ağrıları yaşanıyordu ama siz de gündelik hayatınızda ne kadar süreyle bu pozisyonda kaldığınızı düşünürseniz, eğer varsa ağrılarınızın bir kısmının bunlardan kaynaklandığını fark edeceksiniz.

Her türlü teknolojik ekrana uzun süre bakmak, uzun süre boynu bu şekilde eğik tutmak belki işiniz gereği bunu sürekli yapmak zorunda kalsanız bile şimdiden dikkat etmeniz ve tedbir almanız gereken bir konu.

Boynun omuzlardan daha ileride olduğu konumda geçen her durum sizin de “Cep Boyun Hastalığı” rahatsızlığına bir adım daha yaklaşmanız anlamına gelir.

Peki, boynun böyle bir durumda alması gereken normal pozisyon nedir? Doğru duruş, kulakların omuz merkezleriyle aynı hizada olduğu, boynun eğilmediği bir duruştur. Normalde başın omuzlara yüklediği bir ağırlık vardır ancak bu tür durumlarda bu ağırlık olması gerekenin oldukça üzerine çıkar ve neredeyse 6 kat daha fazla kuvvet uygular.

Bugün cep telefonları, tabletler, e-okuyucular cihazları ile artık sadece iş zamanı ofislerde değil, iş dışında ve hemen hemen uyku zamanları hariç tüm zamanlara yayılmış yoğun bir kullanım söz konusu. Başımızı normalden fazla bu pozisyonda tuttuğumuzda aşırı bir gerilim oluşuyor. Bu kadar uzun süreli mesajlaşmalar sonucunda boyunda zorlanma, kronik boyun ve sırt ağrıları, bağlı olarak baş ağrısı ve tıp literatüründe “kifoz” şeklinde geçen, halk dilinde “kamburluk” olarak bildiğimiz omurga eğrilikleriyle daha sık karşılaşıyoruz.

Boyun fıtığına neden olabiliyor.

Yanlış duruşta telefon ve tablet kullanımı, duruş ve vücut mekaniğimizi olumsuz etkiliyor ve boyundaki fizyolojik eğriliğin deformasyonuna yol açıyor. Cep Boyun Hastalığı’nın şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Hafif vakalarda boyun kaslarında ağrıya; ilerlemiş vakalarda ise baş ağrısı, kollarda karıncalanma ve uyuşma, boyun omuru disk hasarlarına neden olabiliyor. Hatta daha ileri durumlarda omurlar arasındaki diskin dejenere olarak yırtılmasına ve boyun fıtığı oluşmasına neden olabiliyor.

En sık görülen şikayetler:

Boynumuzun açısı fark yaratıyor.

Tipik olarak, başımızı düz tuttuğumuzda yer çekimi boynumuza kuvvet uygular ve boyun ile düşey düzlem arasındaki açı arttıkça uygulanan kuvvet miktarı da artar. Mobil cihaz kullanımı sırasında uzun süre boynun öne ve aşağı konumlanması Cep Boyun Hastalığı oluşumunu kuvvetlendirir. Bu duruşla aşırı zaman geçirmek, omuz çevresi gerginliği, boyunda ve üst sırtta şiddetli ağrı, kronik baş ağrısı, boyun fıtığı gibi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Cep Boyun Hastalığı oluşumunu önlemek için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

1)Telefonunuzu aşağıda tutmayın

Boynunuzu öne eğerek değil, gözlerinizin uygun açıda olduğundan emin olarak telefonunuza bakın. Boynunuzu zorlamadan okumayı kolaylaştırmak için telefonunuzdaki metin boyutunu artırmayı deneyebilirsiniz.

2) Kollarınızı destekleyin

Telefonunuzu masanızın üzerinde veya ön kollarınızla destekleyerek iki elle kullanmaya özen gösterin. Bu konuda telefon ve tablet kılıflarından yararlanabilirsiniz.

3) Mola verin

Akıllı telefon üzerinden uzun süre yazı yazmaktan, uzun belgeleri okumaktan veya uzun süre oyun oynamaktan kaçının. Sık sık molalar verin. İdeal duruşunuzu sürdürmek ve hareket etmek için hatırlatıcı kurabilirsiniz.

4) Dik durun
İdeal duruşunuzu koruyun. Baş ve boyun aynı eksen üzerinde, omuzlara olan uzaklığı eşit olmalı. Omuzlarınız dik ve doğal pozisyonunda konumlanmalı.

5) Genç yaş yüksek risk altında

Çocuklarınızın telefonlarında harcadıkları süreyi ve boyunlarının pozisyonunu izleyin, çünkü “Cep Boyun Hastalığı ” açısından kalıcı duruş bozuklukları gelişebilmesi nedeniyle çocuklar daha fazla risk altında.

6) Kaslarınız esneme ve germe egzersizleri yapın

Uzun süre aynı pozisyonda kalmak kan dolaşımını da olumsuz etkiler. Düzenli olarak esneme-germe egzersizleri yapmak kas ağrılarını hafifletecek, daha kuvvetli boyun kaslarına sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Bu konuda şu egzersizlerden yararlanabilirsiniz:


Ayrıca her gün olmasa bile haftada iki üç kez omuz ve sırt kaslarını güçlendirecek egzersizler yapabilir ve yoga ya da pilates gibi doğru duruşta bulunmamızı sağlayacak aktivitelere katılabilirsiniz.

Bu öneriler, şu anda bu tür bir sorun yaşamıyor olsanız bile, gelecekte kaçınılmaz olarak karşılaşabileceğiniz birçok durumun önüne şimdiden geçmenize yardımcı olabilir. Eğer bu belirtilerden birkaç tanesini bile yaşıyorsanız, tedbir alma ve duruş değiştirme zamanı gelmiş demektir. İlk yapılması gereken mümkün olduğu kadar bu duruşu normal bir düzeye çekmektir.

Daha ileri aşamada ise bir fizik tedavi uzmanı doktordan yardım alıp tedavi görmek gerekir. Teşhisin ardından, “Cep Boyun Hastalığı” tedavisindeki amaç boyun kaslarını gevşetici ve ağrıyı azaltıcı ve tabloyu oluşturan duruş bozukluklarının düzeltilmesi yönünde bir süreci başlatmaktır. Bu da duruş düzeltici egzersizler, boyun egzersizleri, kinezyolojik bantlama teknikleri, yumuşak doku masajı, bilinçli kullanım ve zaman zaman da fizik tedavi yöntemleri, kuru iğne tedavisi, nöral proloterapi şeklinde olabilir.

Tedavi Yöntemleri:


Bizim önerimiz, öncelikle bu araçlarla ilişkinizi gözden geçirmeniz, nasıl bir duruş sergilediğinize dikkat etmeniz ve kullanım sırasında bu hastalığa yol açamayacak şekilde ve sürelerde hareket etmeye devam etmeniz yönünde.

Sağlıklı günler!