Denge Bozukluğu ve Artmış Düşme Riski

Denge Bozukluğu Nedenleri

Denge bozukluğu ve düşme, her yaşta olabilen yaşlılıkta artan küçük incinmelerden kırıklara hatta beyin travmasına kadar sonuçlara sebep olabilen bir sağlık sorunudur.

Düşme sonrası ölümlerde azımsanamayacak oranda görülebilmektedir. Denge bozukluğuna veya geçirilmiş düşmeye bağlı oluşan düşme korkusu günlük yaşam ve kendine bakım aktivitelerinde kısıtlılığa, sosyal izolasyona ve içe kapanma ile depresyona ve yaşam kalitesinde ciddi bozulmaya kadar ilerleyebilen ciddi durumlara yol açabilir. Denge bozukluğu ve artmış düşme riski önlem alınmaz ise ve kalça kırığı ve kafa travması başta olmak üzere birçok istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Yaşlılık, beyinciği tutan hastalıklar, görme problemleri, orta kulak iltihabı, vertigo, felç durumuna sebep olan hastalıklar, multiple skleroz, vücut ağırlığını taşıyan eklemlerin kireçlenmesi, kalça ve diz protez ameliyatlarının sonrası, kaslarda zayıflık, uzun dönem hareketsizlik, kemik erimesi, vitamin B12 eksikliği, sinir hasarı yapmış boyun ve bel fıtıkları gibi durumlar denge kaybına ve düşme riskinde artışa sebep olurlar. Kemik erimesi olan hastalarda düz yolda yürürken düşme sonucunda bile el bileği, omurga ve kalça kırıklarına rastlanabilmektedir.Düşme ve denge bozukluğuna yol açan sorunun saptanması ve giderilmesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon branşının önemli konularından biridir.

Düşme riskini azaltmak için temel önlemler

Denge kaybı ve düşme riski olan hastalar ev ortamlarında yürürken düşmelerine sebep olabilecek halı, kilim, sehpa, saksı gibi eşyaları ortadan kaldırmalıdır. Banyoda zeminin kaydırmaz olmalı ve tutamakların olması gerekir. Özellikle gece düşmelere karşı yatak odasının ve koridorların gece lambası ile aydınlatılması da önem arz eder. İhtiyaç halinde baston ve yürüteç kullanılmalı, ayakkabının kaydırmaz tabanlı olmasına ve yüksek topuklu olmamasına dikkat edilmelidir. Düşme riski olan hastalar fizik tedavi uzmanları tarafından bu konularda uyarılmalıdır.

Denge Bozuklu Tedavi Uygulamaları

Fizik tedavi uzmanları öncelikle denge bozukluğu ve düşme riskinin varlığını bilgisayar destekli sistemler veya denge ile ilgili bazı skalalar kullanılarak tespit etmelidir. Denge bozukluğunun ne kadar ve hangi yönlere olduğunun tespiti ve düşme riskinin değerlendirilmesi sonucunda güçlendirme egzersizleri, elektrostimülasyon ile kas güçlendirme, bilgisayar destekli denge eğitimi, robotik yürüme ve kas güçlendirme eğitimi gibi tedavilerle hastalar tedavi edilebilmektedir.