Diz Hastalıkları

Genç hastalarda en sık diz ağrısı nedenleri menisküs yırtıkları, bağ yaralanmaları( ön çapraz bağ,  iç ve dış yan bağ gibi) , kıkırdak hasarları olurken erişkin ve ileri yaşlarda eklem kıkırdağını bozan hastalıklar (osteoartrit- kireçlenme) daha sık görülmektedir. Bunlara ek olarak her yaşta iltihaplı eklem romatizmalarına (Romatoid artrit,, reaktif artrit, ankilozan spondilit gibi…) bağlı hastalıklar olabilir.

1. Menisküs problemleri ve menisküs tedavisi

Menisküs temel olarak uyluk kemiği ve kaval kemiği (femur ve tibia) arasındaki uyumu sağlayan C şeklindeki elastik özelleşmiş kıkırdağımsı yapılardır. İki kemik arasında uyum sağlayan yastık- conta görevi yaparlar.

 

Diz travması veya eklem kireçlenmesi gibi dejeneratif hastalıklarda menisküs yıpranması ve yırtılması söz konusu olabilir. Klinik olarak dizde kilitlenme, ağrı şişlik şikâyetlerine sebep olabilir.

Menisküs tedavisinde erken dönemde soğuk uygulama, istirahat, yüksekte tutma ve kısa süreli bandaj veya dizlik kullanılabilir. Kısa süreli ilaç tedavisi uygulanabilir. Kinezyoteyp adı verilen özel elastik bantlarla fonksiyonel düzeltme ve ağrı kontrolü sağlanabilir.

 

İlerleyen süreçte büyük oranda diz kaslarının güçlenmesini içeren uygun bir fizik tedavi ve gerekli durumlarda proloterapi, PRP gibi tedavilerle cerrahisiz klinik iyileşme sağlanabilir. 

 

Sınırlı vakada özellikle diz fonksiyonlarının düzeltilemediği ve ağrının kontrol altına alınamadığı zamanlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Bu durumlarda hastada tam bir iyileşme sağlamak amacıyla cerrahi öncesi Cybex ile hastanın diz kaslarının gücü bilgisayarlı olarak ölçülmeli ve lüzumu halinde cerrahi öncesi ve sonrası uygun bir fizik tedavi programı uygulanmalıdır. Aksi takdirde kaslar yeterince güçlü olmadığında ve bu göz ardı edildiğinde cerrahiden sonra şikayetler hiç geçmeyebilir veya bir süre sonra tekrar şikayetler nüks edebilecektir.

2. Ön çapraz bağ yaralanması

Ön çapraz bağ dizdeki kemikleri bir arada tutan 4 ana bağdan birisidir. Diz stabilitesinin %90’ını sağlar. Sıklıkla spor travması sonrası veya düşmelere bağlı olarak ön çapraz bağlarda kısmi yırtıklar veya kopma söz konusu olur.

 

Kısmi ön çapraz bağ yırtıklarında uygun bir fizik tedavi ve güçlendirme programı tedavide yeterli olur. Ancak tam kopmasında hasta genç yaşta ve fiziki olarak aktif bir yaşamı varsa en reken  dönemde cerrahi müdahale gerekir. Aksi takdirde dizde instabiliteye sebep olacaktır ve sonuçta dizin kıkırdak, menisküs gibi diğer yapılarının da hasralanmasına sebep olacaktır.

 

Cerrahi sonrası kas gücünü arttırmak veya muhafaza etmek çok önemlidir. Bu nedenle ameliyat sonrası hemen başlanan ve sonrasında eklem hareket açıklığı ve kas gücünü düzeltmeyi hedefleyen fizik tedavi programına başlanmalıdır. Sonrasında tedaviye Cybex ile kas güçlendirme egzersizleri de ilave edilmelidir. Fizik tedavi süreci hastanın fiziksel durumuna ve yaşam tarzına göre 1 ay ila 6 ay sürebilir.

 

Prof. Dr. Engin Çakar'ın Uzmanlık Alanları

Robotik Tedavi

Özellikle yürüme ve el kol kabiliyetinde yaşanan fonksiyon kayıpları robotik fizik tedavi ile iyileştirilebilir. Yürüme robotu lokomat, el kol robotu Armeo Power en yaygın kullanılan robotlardır.

Yatılı Fizik Tedavi

Felç tedavisinde yatılı fizik tedavi uygulamaları ile hastanın güç, duyu ve hareket kabiliyetlerini geri kazanması sağlanabilir. Yoğun fizik tedavi programıyla hastanın sosyal hayatına dönüşü hızlandırılabilir.

Felç-İnme Tedavisi

Felç tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına bir an önce başlanmalıdır. Kapsamlı fizik tedavi ile hastanın güç, duyu ve hareket kabiliyetlerini geri kazanması sağlanabilir. Robotik fizik tedaviler iyileşme sürecini hızlandırır ve destekler.

Prof. Dr. Engin Çakar

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Algoloji ve Elektrodiagnostik Nöroloji alanlarında 15 yılı aşkın tecrübeye sahiptir.

Sorularınız mı var?

Randevu veya bilgi için arayın