Eklem Gençleştirme Tedavisi

eklem yeni

Yeni Nesil PRP: PA-PRP

PRP Nedir?

Adını trombositten zengin plazma kelimesinin İngilizcesi olan “Platelet Rich Plazma” teriminin baş harflerinden alır. Uygulama yapılacak kişiden alınan yaklaşık 20 cc kandan pıhtılaşma hücreleri olan trombositler santrifüj edilerek ayrıştırılır. Klasik PRP’de bu hücreler kalsiyum klorürle aktive edilerek eklem içine verilir. Buradaki büyüme hormonlarının ve doku iyileştirici faktörlerin aktivasyonu ile uygulama alanında orta-uzun vadede dokuda iyileşme sağlanması hedeflenir. Bu nedenle uygulama sonrasındaki günlerde hasta hızlı bir rahatlama hissetmeyebilir.

Fizik Tedavi (156)PA-PRP nedir?

Elde edilen PRP’nin özel bir ışın uygulanması ile aktive edilmesi (Photo-Aktivasyon)ile klasik PRP’deki gibi pıhtılaşma hücrelerindeki büyüme hormonları ve doku iyileştirici faktörler aktive edilirken ilave olarak dokudaki ödem ve iltihabı gerileterek iyileşmeyi hızlandıran faktörler de aktive edilir. Bunun sonucunda hasta uygulamadan hemen sonraki günlerde hızlı bir iyileşme ve ağrılarında azalma hissedecektir.

Prolo-PRP nedir?

Elde edilen aktive edilmiş doku iyileştirici solüsyonun proloterapi tekniği ile eklem içi ve etrafındaki yıpranmış ödemli ve iltihaplı kas – tendon – bağ gibi dokulara verilmesidir. Böylelikle eklem ile birlikte etraf dokusunun da hızlıca iyileşmesi sağlanır.

Kimlere Uygulanır?

Eklem kireçlenmesi – Osteoartrit

Özellikle diz eklem kireçlenmesinde etkinliği oldukça yüksektir.

Kas tendon yaralanması

Ne sıklıkta uygulanır?

Uygulanan eklem, kas – tendon – bağ sorununun düzeyine ve uygulama tekniğine balı olarak 7 ila 21 gün ara ile 3 kez uygulanır. Diz ekleminde sıklıkla 10 gün ara ile 3 kez uygulanması önerilir.