Felç Tedavisi

1. Felç-inme nedir? Felç ile inme aynı şey midir?

Vücudun bir tarafında, el-kol-bacaklarda hareket, duyu ve güç kaybı yaşanmasına felç denir. Felç inme hastalığının bir sonucudur. Felç ve inme kelimeleri sık sık birbirinin yerine kullanıldığı için felç ve inme aynı şey mi sorusu sık sık sorulmaktadır.

 

İnme, beyindeki kan dolaşımının kesintiye uğramasıyla oluşan ani beyin hasarını ifade eder. Felç ise bu hasarın sonucu olarak hareket, duyu ve güç kaybının yaşanması durumudur.

2. Felç-inme neden olur?

İnme beyin damarlarının tıkanması veya beyin kanaması sonucunda meydana gelebilir. İnmenin yaklaşık %80-85 sebebi damar tıkanıklığına bağlı iken, %15-20 sebebi kanamalardır.

 

İnme sonucunda hareket kaybı, el kol ve bacaklarda güç kaybı – felç, yürüme kaybı, duyusal bozukluklar, denge bozukluğu, konuşma bozukluğu ve bilişsel problemler – beyin fonksiyonlarında bozulma gelişebilir. Gelişmiş ülkelerde kalp-damar hastalıkları ve kanserden sonra en sık ölümle sonuçlanan hastalık inmedir. İnme özürlülük ve sakatlığa neden olan hastalıklar içinde de en ön sıralarda yer almaktadır, bu nedenle fizik tedavi ve rehabilitasyon branşı bu sakatlıkların önlenmesinde çok önemli bir role sahiptir.

3. Felç-inme belirtileri nelerdir?

 •  Vücudun bir tarafında el, kol ve bacaklarda ani güç ve duyu kaybı
 • Denge kaybı
 • Vücudun bir yarısını ihmal etme
 • Duyusal bozukluklar
 • Görme problemleri
 • Yutma ve konuşma bozuklukları
 • Bilişsel sorunlar
 • İdrar tutamama
 • Ani ve şiddetli baş ağrısı

erken dönemde sık olarak karşımıza çıkan inme belirtileridir.

 

İnme- felç geçirenlerde ilerleyen dönemlerde kol ve bacakta kasılmalar, omuz ağrısı, depresyon, enfeksiyon, epilepsi, nöropatik ağrı (sinir dokusu- beyin kökenli ağrı) gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

4. Felç geçiren iyileşir mi?

Evet, inme-felç geçirenler kaybettikleri hareket, duyu ve gücünü geri kazanabilir. Felç iyileşme oranı kapsamlı fizik tedavinin ne zaman başladığına ve gerçekleşen beyin hasarının ağırlığına göre değişmektedir. Felç tedavisinde erken müdahale ve erken dönemde kapsamlı fizik tedavinin başlaması çok önemlidir.

5. Felç tedavisi ne kadar sürer?

İnme – felç geçirenlerde ağırlık derecesine bağlı olmakla birlikte en hızlı iyileşme ilk 3-6 aylık süreçte olur ve nörolojik iyileşme yaklaşık 2 yıla kadar devam eder. Bu sebeple inme geçirip felç gelişen hastaların bir an önce fizik tedavi uzmanı tarafından değerlendirilerek nöro-rehabilitasyon süreçleri planlanmalıdır.

6. Felç tedavisi nasıl yapılır?

İnme-felç tedavisi fizik tedavi ve robotik tedavilerle yapılır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon süreci mümkün olduğunca erken başlamalı ve hastalar belirli periyotlarla ömür boyu izlenmelidir. Felç tedavisinde kapsamlı rehabilitasyon programları ve robotik fizik tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

 

Felç tedavisinde kapsamlı rehabilitasyon programı;

 • yürüme
 • el ve kol kullanabilme
 • kendi kendine bakım
 • beslenebilme
 • tuvaletini yapabilme
 • konuşma
 • iş-uğraşı tedavisi

gibi fizik tedavi faaliyetlerini içerir.

 

Başarılı bir inme-felç tedavisi için bu konuda uzmanlaşmış fizik tedavi rehabilitasyon uzmanı kontrolündeki nörorehabilitasyon – robotik rehabilitasyon merkezi en uygun tedavi olanaklarını sunması açısından uygun bir seçenek olacaktır. Böyle bir klinik fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı, fizyoterapist, rehabilitasyon hemşiresi, fizik tedavi teknikeri, robotik rehabilitasyon teknikeri, iş uğraşı terapisti gibi geniş bir kadrodan oluşur.

Felç-inme ile ilgili terimler sözlüğü

Vücudun sağ yada sol yarısının etkilendiği, istemli hareketlerin kaybolduğu duruma hemipleji denir. İnme veya felç olarakta tanımlanmaktadır. Eski Yunanca’dan “hemi (yarım)”, “plegia (felç)” olarak türemiştir. Aynı zamanda Kısmi Felç’te hemiparezi ile ifade edilmektedir.

Beyin loblarını besleyen arterlerin birinde tıkanma yada kanaması sonucu ortaya çıkan merkezi sistem bozukluğudur. SVO’da, nöromuskler fonksiyon kaybı görülür.

Parapleji,  vücudun alt yarısında gelişen felçtir. T1 vertebradan Sakral 2. düzeye kadar olan yaralanmlarda parapleji gelişir. Parapleji Tetrapleji’ ye göre daha hafif seyirlidir. Hasta kol ve ellerini normal şekilde kullanılırken gövde ve bacaklarında kuvvet kaybı gelişebilir. Yaralanma derecesine göre hastanın alt ekstremitesinde  kuvvet tamamen kaybolabilir.

C1 ve C8 omurları arasında oluşan yaralanmalarda tetrapleji gelişir. Hastalarda parapleji gibi vücudunun alt yarısında kuvvet kaybı görülürken aynı zamanda el ve kollarda da kuvvet kaybı gözükür. Kısaca alt ve üst ekstremite ile birlikte gövdenin istemli kaslarının tam felcidir.

AVM, atardamarlar ile toplar damarların arasında anormal damarların oluştuğu, damar yumağı olarak da bilinen bir kan damarı kümesidir. Bu anormal bağlantı sebebi ile dokular yeteri kadar oksijen alamaz ve bu durumda beyin kanaması, inme-felç ve beyin hasarı riski oluşturmaktadır. En sık beyin ve omurilikte görülür. Araştırmacılar tarafından doğuştan gelen genetik bozulmalardan gelişen bir durum olduğu düşünülmektedir. En yaygın belirtisi ise epileptik nöbetler ve şiddetli baş ağrısıdır.

Okumaya Devam Edin

Robotik Tedavi

Özellikle yürüme ve el kol kabiliyetinde yaşanan fonksiyon kayıpları robotik fizik tedavi ile iyileştirilebilir. Yürüme robotu lokomat, el kol robotu Armeo Power en yaygın kullanılan robotlardır.

Beyin Hasarı Tedavisi

Beyin hasarı; beynin oksijensiz kalması, beyne pıhtı atması, beyin travması, beyin kanaması ve beyin felci gibi çeşitli sebeplerle gerçekleşebilir. Beyin hasarına bağlı felç vakaları fizik tedavi ve rehabilitasyon ile iyileştirilebilir.

Kapsamlı Fizik Tedavi

Felç tedavisinde kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon ile hastanın güç, duyu ve hareket kabiliyetlerini geri kazanması sağlanabilir. Robotik fizik tedaviler iyileşme sürecini hızlandırır ve destekler.

Randevu veya bilgi için arayın

Prof. Dr. Engin Çakar’dan muayene randevusu almak için verilen numarayı arayabilir ya da Whatsapp’tan mesaj atabilirsiniz.

Telefon

+90 542 215 8080

Adres

Şişli Memorial Hastanesi,
A Blok 4.Kat