Fizik Tedavi

Felç-İnme Vakalarında Fizik Tedavi

Fizik tedavi ve rehabilitasyon branşının çok önemli bir bilim dalı olan nöro rehabilitasyon alanında felç-inme tedavisi önemli bir yer tutar. Felç, nörolojik hastalıklar içinde en sık görülen hastalık grubunu oluşturmaktadır. Hastalığın asıl adı inme olmakla birlikte toplumumuzda sıklıkla felç kelimesi hastalığın ismi olarak kullanılmaktadır. İnme-felç hastalığı, el – kol ve bacaklarda güç kaybına bağlı felç tablosunun gelişmesidir.

 

İnme beyin damarlarının tıkanması veya beyin kanaması sonucunda meydana gelebilir. İnmenin yaklaşık %80-85 sebebi damar tıkanıklığına bağlı iken, %15-20 sebebi kanamalardır. 

 

İnme geçiren bir hastada hareket fonksiyonlarında kayıp, el kol ve bacaklarda kuvvet kaybı, yürüme fonksiyonunun kaybı, duyusal bozukluklar, denge ve koordinasyon bozukluğu, konuşma bozukluğu ve bilişsel problemler de bozulma gelişebilir. İnme, hareket yeteneğinin kaybedildiği, beyin fonksiyonlarının kaybedildiği hastalıklar içinde de en ön sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle fizik tedavi ve rehabilitasyon alanı oluşabilecek problemlerin önlenmesinde ve tedavisinde çok önemli bir role sahiptir.

1. Felç-inme tedavi edilir mi? Felç-inme tedavisi nasıl olur?

İnme-felç hastasının fizik tedavi süreci mümkün olduğunca erken başlamalı ve hastalar belirli aralıklarla ömür boyu izlenmelidir. Felç geçiren hastalarda fizik tedavi programının erken dönemde hastanın uygun pozisyonlanarak sık pozisyon değiştirilmesi ile hastada uzun süreli basıya bağlı yatak yarası gelişmemesi açısından hastanın takip edilmesi önemlidir. Bunun dışında felç tedavisinde hastanın ihtiyaç ve gereksinimlerine göre özel olarak planlanan egzersiz programında, pasif eklem hareket açıklığı egzersizleri, solunum egzersizleri gibi egzersizlerin yanı sıra yutmanın değerlendirilmesi, cilt bakımı, uygun beslenmenin sağlanması, uyku periyotlarının düzenlenmesi, psikolojik ve sosyal destek sağlanması inme/felç rehabilitasyonunun erken döneminde dikkat edilmesi gereken diğer hususlardır.

2. Felç-inme vakalarında fizik tedavi ne zaman başlamalı?

Felç geçiren hastanın nörolojik durumu stabil ise fizik tedavi açısından inmeden sonra 24-48 saat içerisinde aktif mobilizasyon çalışmalarına başlanmalıdır. Bu dönemde gelişmiş fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniği tarafından yapılacak robotik rehabilitasyon – robotik fizik tedavi (robotik yatak, robotik yürüme ve el- kol robotik rehabilitasyonu) hastanın gelişiminde büyük katkı sağlamaktadır. İnme sonucu felç gelişen hastanın fonksiyonel kayıpları ve inmeye eşlik eden diğer sağlık problemleri olan hasta henüz nöroloji servisinde iken fizik tedavi uzmanı tarafından değerlendirilerek kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon programına alınmalıdır. İnme sonrası genellikle medikal durum stabil olduğundan hasta ortalama 3 ila 7. günden sonra nörorehabilitasyon programına başlamak üzere fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniğine transfer edilmelidir.

3. Kapsamlı fizik tedavi programı nedir?

İnme hastalarının fizik tedavisinde kapsamlı rehabilitasyon programı;

  • yürüme
  • el ve kol kullanabilme
  • öz bakım
  • beslenebilme
  • tuvaletini yapabilme
  • düzgün konuşma- isteklerini ifade edebilme
  • iş-uğraşı tedavisi
  • günlük yaşam kalitesini arttırıcı düzenlemeler

içeren bir fizik tedavi planı içermektedir.

 

Fizik tedavi ve rehabilitasyon programına eklenecek olan robotik rehabilitasyon bu aşamada hastanın gelişimine çok büyük katkılar sağlamaktadır. Robotik rehabilitasyon ile birlikte hastanın tedaviye katılımı artarken aynı zamanda tedavinin olumlu ve daha hızlı sonuçlar vermesini destekler. Felç tedavisinde neticede hastanın ailesel, mesleki ve sosyal yaşamına dönebilmesi hedeflenmektedir. Bu amaçlarla fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniğinde nörolojik rehabilitasyon uygulamaları, robotik rehabilitasyon, konuşma terapisi, iş-uğraş / ergoterapi tedavisi ile  spastisite için botulinum toksin (botoks) enjeksiyonları uygulanabilir.Ayrıca hastalarda fonksiyonelliği azalmış uzuvları için uygun ortezlerin fizik tedavi uzmanları tarafından reçetelenmesi de erken dönemden itibaren önem arz etmektedir.

4. Felç-inme tedavisi aranırken nelere dikkat edilmeli?

Başarılı bir inme-felç tedavisi için bu alanda uzmanlaşmış fizik tedavi rehabilitasyon uzmanı kontrolündeki nörorehabilitasyon – robotik rehabilitasyon tedavi merkezi en doğru tedavi olanaklarını sunması açısından uygun bir seçenek olacaktır. Kapsamlı bir fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniğinde; fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı, fizyoterapist, ergoterapist (iş uğraşı terapisti),rehabilitasyon hemşiresi, fizik tedavi teknikeri, robotik rehabilitasyon teknikeri gibi multidisipliner bir kadrodan oluşur.

Okumaya Devam Edin

Robotik Tedavi

Özellikle yürüme ve el kol kabiliyetinde yaşanan fonksiyon kayıpları robotik fizik tedavi ile iyileştirilebilir. Yürüme robotu lokomat, el kol robotu Armeo Power en yaygın kullanılan robotlardır.

Kapsamlı Fizik Tedavi

Felç tedavisinde kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon ile hastanın güç, duyu ve hareket kabiliyetlerini geri kazanması sağlanabilir. Robotik fizik tedaviler iyileşme sürecini hızlandırır ve destekler.

Felç-İnme Tedavisi

Felç tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına bir an önce başlanmalıdır. Kapsamlı fizik tedavi ile hastanın güç, duyu ve hareket kabiliyetlerini geri kazanması sağlanabilir. Robotik fizik tedaviler iyileşme sürecini hızlandırır ve destekler.

Randevu veya bilgi için arayın

Prof. Dr. Engin Çakar klinik çalışmalarını Memorial Şişli Hastanesi’nde yürütmektedir. Randevu için linki tıklayabilir ya da bize Whatsapp’tan mesaj atabilirsiniz.

Telefon

+90 542 215 8080

Adres

Şişli Memorial Hastanesi,
A Blok 4.Kat