İnme (Felç)

İnme (Felç) Tedavisi Ne Kadar Sürer?

1. İnme (felç) tedavi edilebilir mi?

İnme, çaresiz bir hastalık değildir. İnmenin oluştuğu andan itibaren yapılması gereken pek çok tedavi vardır. İnme hastasının tedavisinde ilk süreçte medikal tedavi ve/veya girişimsel tedaviler, daha sonra ise bilimsel kanıtlarla desteklenmiş fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri kullanılmaktadır.

 

İnme (felç) geçiren hastalar kaybettikleri hareketleri, duyularını ve kas güçlerini geri kazanabilirler. İnmede iyileşme oranı; gerçekleşen beyin hasarının ağırlığına, ilk tıbbi müdahaleye ve kapsamlı fizik tedavinin ne zaman başladığına göre değişmektedir. İnme (felç) tedavisinde erken müdahale ve kapsamlı fizik tedavinin erken dönemde başlaması çok önemlidir.

 

Fizik tedavide beynin plastisitesinden yararlanılır. Plastisite kısaca, beynin sinir devrelerini yeniden düzenleyebilme becerisidir. Beynin sağlam kısımları hasar gören kısımların işlevlerini bu mekanizma ile üstlenebilir. Bu sayede yitirilmiş pek çok fonksiyon zamanla geri kazanılabilir.

2. İnme (felç) tedavisi ne kadar sürer?

İnme (felç) tedavisinde, tedavinin süresi ve başarısı; inmenin şiddeti ve etkilediği bölgeye göre değişebilir. Hafif felç tablolarında çoğunlukla hızlı iyileşme görülür ve bu hastalar genellikle 3-6 ay içerisinde iyileşme gösterir. Ancak hassas el hareketlerinin düzelmesi biraz daha fazla zaman alabilir. Ağır felç tablolarında iyileşme oranı ve süresi daha değişken olabilir.

İnme (felç) tedavisinde erken müdahale ve kapsamlı fizik tedavinin erken dönemde başlaması çok önemlidir.

İnmeden sonraki ilk 3-6 ay iyileşme adına en önemli zamanlardır. Çünkü bu dönem beynin plastisitesi denilen iyileşme kapasitesinin en yüksek olduğu zamandır. Her gün fizik tedaviye katılmak beynin iyileşme potansiyelini en üst düzeye taşımaya yardım eder. Bu sebeple inme geçirip felç gelişen hastaların bir an önce fizik tedavi uzmanı tarafından değerlendirilerek nöro-rehabilitasyon süreçleri planlanmalıdır.

 

Felçten sonraki iyileşme sürecinde ilk 3-6 aydan sonra iyileşme hızında yavaşlama ve fonksiyonların belirli bir düzeyde seyri söz konusu olabilir. Buna plato denilir. Platoyu aşmanın en iyi yolu tedavi uygulamalarını çeşitlendirmektir. Beyin daha önce alışık olmadığı yeni egzersizlere maruz bırakıldığında fonksiyonel geri kazanım için tekrardan uyarılır. İyileşme süreci yaklaşık 2 yıla kadar devam eder.

 

Felçli hastalar ve yakınları iyileşme çabasını bırakmamalıdır. Unutmayın; iyileşme ancak siz durduğunuzda durur!

Okumaya Devam Edin

Robotik Tedavi

Özellikle yürüme ve el kol kabiliyetinde yaşanan fonksiyon kayıpları robotik fizik tedavi ile iyileştirilebilir. Yürüme robotu lokomat, el kol robotu Armeo Power en yaygın kullanılan robotlardır.

Yatılı Fizik Tedavi

Felç tedavisinde yatılı fizik tedavi uygulamaları ile hastanın güç, duyu ve hareket kabiliyetlerini geri kazanması sağlanabilir. Yoğun fizik tedavi programıyla hastanın sosyal hayatına dönüşü hızlandırılabilir.

Felç-İnme Tedavisi

Felç tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına bir an önce başlanmalıdır. Kapsamlı fizik tedavi ile hastanın güç, duyu ve hareket kabiliyetlerini geri kazanması sağlanabilir. Robotik fizik tedaviler iyileşme sürecini hızlandırır ve destekler.