İnmede İlk Müdahale | Felç Anında Ne Yapılmalı ?

inme ilk yardim

İnme, akut ani başlangıçlı, nörolojik problemlerle karakterize, dünyanın önde gelen engellilik nedeni ve ikinci önde gelen ölüm nedeni olan ani, tıbbi bir acil durumdur.

İnme çeşitleri 2 şekilde sınıflandırılır: İskemik inme ve hemorajik inme. İskemik inme açık ara farkla en yaygın olanıdır ve tüm inmelerin %85’ini oluştururken, hemorajik inme inmelerin %15’ini oluşturur.

İnme risk faktörleri değiştirilebilir ve değiştirilemez olarak sınıflandırılmıştır. Değiştirilemeyen faktörler arasında cinsiyet, yaş, ırk, aile öyküsü, genetik ve düşük doğum ağırlığı bulunurken; değiştirilebilir risk faktörleri arasında hipertansiyon, diyabet, hiperlipidemi, atriyal fibrilasyon, sigara, obezite gibi durumlar yer alır. Düzensiz çalışma yaşamı ve seyrek dinlenme, artan baskı ve kaygı duygusu, kötü beslenme alışkanlıkları ve diğer birçok neden gibi faktörler nedeniyle inme görülme sıklığının daha genç hastalarda da eğilim göstermektedir.

İnmede erken müdahale ve inme ilk yardım, daha fazla beyin dokusunun hasar görmesini, inme sonrası nörolojik hasarı engeller. Beyin hücrelerindeki hasarı kurtarmak amacıyla zaman kritik öneme sahiptir. İnme belirtilerini bilmesi çok önemlidir.

İnme (felç) belirtileri nelerdir?

inme belirtileri

Face = (Yüz) – Yüzün bir tarafı kayıyor veya uyuşmuş mu? Kişiden gülümsemesini isteyin eğer gülümsemesi düzensiz veya gülümseyemiyorsa bu bir inme belirtisidir.

Arms = (Kollar) – Kişiden iki kolunu da kaldırmasını isteyin. Bir kol aşağı doğru kayıyor mu? Kolda kuvvetsizlik ve his kaybı inme belirtisidir.

Speech = (Konuşma) – Konuşma bulanık mı? Ani şekilde konuşmanın değişmesi ve anlaşılmaz konuşmak inme belirtisidir.

Time = (Zaman) — Tanıdığınız biri bu belirtileri gösteriyorsa, hemen 112 ‘yi arayın.

Okumaya devam edin : ‘’ İnme Belirtileri Nelerdir ?’’

İnmede ilk müdahale

Kişi inme (felç) belirtileri gösteriyorsa, hemen 112 ‘yi arayın. Mümkün olduğunca sakin ve soğukkanlı olun.

Çevredeki alanın güvenli olduğundan ve kişi için hareket eden araçlar gibi yakın bir tehlike olmadığından emin olun.

Bilinç kontrolü yapın. Kişiyle konuşmaya çalışın, ismini vb. sorular sorun. Konuşamıyorsa, sorulara yanıt olarak elinizi sıkmasını isteyin. Kişi yanıt vermezse, bilinç kaybı yaşıyordur.

Kişiyi yavaşça güvenli ve rahat bir pozisyona getirin. İdeal olarak, başları ve omuzları hafifçe kaldırılmış ve bir yastık veya giysi ile desteklenmiş olarak yan yatmalıdırlar. Bundan sonra, hareket ettirmemeye çalışın.

Dar veya sıkı giysiler varsa gevşetin.

Hava yollarının açık olduğunu kontrol edin.

Kişiyi rahatlatın. Ona yardımın yolda olduğunu söyleyin.

Kişiye kesinlikle yiyecek veya sıvı vermeyin.

Kişinin semptomlarını not edin ve durumunda herhangi bir değişiklik olup olmadığına bakın.

Acil durum personeline durum hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi vermek önemlidir. Belirtilerin başladığı zamanı hatırlamaya çalışın. Stresli bir durumdayken zamanın geçişini tahmin etmek zor olduğundan saati kontrol edin.

İlginizi çekebilir : ” İnme (Felç) Geçiren Hastada İlk Yardım ”

Engin Çakar
Memorial Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Çakar inme ve beyin Hasarı, nörorehabilitasyon, algoloji alanlarında uzmanlaşmıştır.
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON