Kireçlenme (Eklem)

Osteoartrit- Kireçlenme – Diz artrozu

eklem kireçlenmesiYürüme ve aktivite ile artan istirahat ile azalan ağrı ön plandadır.  Yürümeyi ve günlük yaşam aktivitelerini engeller. Şiddetli ağrı sebebidir.

Temel olarak eklem kıkırdağını etkilemekle birlikte eklemdeki tüm bağ, eklem zarı, menisküs gibi yapılarda dejenerasyonla bozucu etki yapan yıkıcı bir eklem hastalığıdır.

Kronik-müzmin dönemlerde lokal sıcak uygulama ve egzersizlerden fayda görürken akut- alevli dönemlerde istirahat, soğuk uygulama ve bacakları yüksekte tutma şeklinde tedavi uygulanır.

Tedavisinde hastalığın evresi önemlidir. Erken evrede daha çok ön diz ağrısı, diz iç tarafında ağrı şeklinde ortaya çıkabilir.

 

Klinik Şikâyet ve bulgular

Çoğunlukjla ağrılar yavaş yavaş başlar. Zaman içinde ağrı sıklığı ve şiddeti artar. Bazen ani ağrı artışı ve şişlik ile seyreden ataklar olabilir. Dizin bükülmesi zorlaşır. Ekelmde sertlik gelişir.  Özellikle dizin iç tarafonda ve diz kapağı alt bölgesinde şişlik ve kalınlaşma- kabalaşma olur.

Oturduktan sonra kalkarken ilk hareketlerde ağrı ve sertlik görülebilir.

Merdiven inip çıkma, yokuş inip çıkma güçleşir. Diz hareketi ile çıtırtı veya kütürdeme şeklinde sesler gelebilir.

Zaman içinde diz kaslarında da güçsüzlük gelişebilir.

Tedavi:

  1. Fizik tedavi: Fizik tedavi dizdeki tutulumun evresine ve bölgesine göre farklı şekillerde uygulanabilir. Temel amaç ağrının giderilmesi, dokunun kendini yenilemesi ve tamir etmesi ve kasların güçlenmesidir. Böylelikle hastalığın ilerlemesi durdurulabilir ve erken evrelerde tamamen gerilemesi sağlanabilir.

Uygulanan yöntemler elektroterapi, lazer, ultrason, fototerapi, Cybex ile izometrik bilgisayralı kas güçlendirme tedavisi gibi…

  1. İlaç tedavisi: Genel olarak ağrı kesici ve ödem giderici ilaçlar kısa süreli ve hastalığın evresine göre türü seçilerek kullanılır. Kronik ağrılarda parasetamol tabletler kullanılması tercih edilir. Ödem ve iltihabın fazla olduğu dönemlerde kısa daha güçlü ilaçlar kullanılabiir. Ancak çok uzun süre kullanılmalarının mide, karaciğer ve böbrek gibi iç organlara zararları olabilir.

Glukozaminoglikan, Kondroitin sülfat ve Hyaluronik asit,  Denature olmamış tip 2 kollojen gibi kıkırdak güçlendirici besin takviyesi grubundaki tabletlerin bazı vakalarda klinik faydası olabilir.

Doğru ilacın, doğru zamanda ve doğru kişide kullanımının fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimince belirlenmesi uygun olacaktır.

  1. Proloterapi: Proloterapi vücuttaki bağ, tendon ve kıkırdak dokularındaki hücrelerin kendini yenileyerek iyileşmeyi ve ağrının giderilmesini sağlayan bir enjeksiyon ile tedavi yöntemidir. Temelde sıklıkla ilaç kullanımına gerek kalmadan vücudun doğal iyileşme mekanizmalarını harekete geçiren bir yöntemdir.

Proloterapi uygulamasında dokuda ılımlı bir irritasyon yaratıp vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirerek iyileşmeyi sağlayacak solüsyonlar kullanılır. Bu solüsyonlar sıklıkla serum fizyolojik, dekstroz, PRP ve lokal anestezik karışımından oluşur. Dokuya ve hastalığa göre farklı solusyonlar değişik oranlarda karıştırılarak tedavi edici etki sağlanmaya çalışılır.

Uygulama yöntemine ve solüsyona göre Proloterapi, Nöral Proloterapi, ProloPRP gibi isimler verilebilmektedir.

  1. PRP ve ProloPRP: Adını trombositten zengin plazma kelimesinin İngilizcesi olan “Platelet Rich Plazma” teriminin baş harflerinden alır. Uygulama yapılacak kişiden alınan yaklaşık 20 cc kandan pıhtılaşma hücreleri olan trombositler santrifüj edilerek ayrıştırılır. Klasik PRP’de bu hücreler kalsiyum klorürle aktive edilerek eklem içine verilir. Buradaki büyüme hormonlarının ve doku iyileştirici faktörlerin aktivasyonu ile uygulama alanında orta-uzun vadede dokuda iyileşme sağlanması hedeflenir. Bu nedenle uygulama sonrasındaki günlerde hasta hızlı bir rahatlama hissetmeyebilir.

PA-PRP nedir?

Elde edilen PRP’nin özel bir ışın uygulanması ile aktive edilmesi (Photo-Aktivasyon)ile klasik PRP’deki gibi pıhtılaşma hücrelerindeki büyüme hormonları ve doku iyileştirici faktörler aktive edilirken ilave olarak dokudaki ödem ve iltihabı gerileterek iyileşmeyi hızlandıran faktörler de aktive edilir. Bunun sonucunda hasta uygulamadan hemen sonraki günlerde hızlı bir iyileşme ve ağrılarında azalma hissedecektir.

Prolo-PRP nedir?

Elde edilen aktive edilmiş doku iyileştirici solüsyonun proloterapi tekniği ile eklem içi ve etrafındaki yıpranmış ödemli ve iltihaplı kas – tendon – bağ gibi dokulara verilmesidir. Böylelikle eklem ile birlikte etraf dokusunun da hızlıca iyileşmesi sağlanır.

  1. Kök Hücre Tedavisi: Tedavide hızla gelişmekte olan bir alan olmakla birlikte halen elde edilen sonuçlar bu teknolojinin ve tedavi şeklinin biraz daha geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir.
  2. Tüm bu tedavilere dirençli İlerlemiş vakalarda diz protez cerrahisi gerekebilir. Bu durumda cerrahi sonrası sağlıklı yürümeyi sağlamak için hemen cerrahi sonrası başlanan hızlı bir fizik tedavi programı uygulanmalıdır. Böylelikle sağlıklı ve dengeli bir yürüme sağlanır ve düşme riski minimize edilmiş olur.

Yorum Gönder