Menisküs Hastalıkları

Menisküs problemleri

diz-agrisiMenisküs temel olarak uyluk kemiği ve kaval kemiği (femur ve tibia) arasındaki uyumu sağlayan C şeklindeki elastik özelleşmiş kıkırdakımsı yapılardır. İki kemik arasında uyum sağlayan yastık- conta görevi yaparlar.

Diz travması veya eklem kireçlenmesi gibi dejenratif hatalıklarda yıpranması ve yırtılması söz konusu olabilir.

Klinik olarak dizde kilitlenme, ağrı şişlik şikâyetlerine sebep olabilir.

Tedavisinde erken dönemde soğuk uygulama, istirahat, yüksekte tutma ve kısa süreli bandaj veya dizlik kullanılabilir. Kısa süreli ilaç tedavisi uygulanabilir. Kinezyoteyp adı verilen özel elastik bantlarla fonksiyonel düzeltme ve ağrı kontrolü sağlanabilir.

İlerleyen süreçte büyük oranda diz kaslarının güçlenmesini içeren uygun bir fizik tedavi ve lüzumu halinde proloterapi, PRP gibi tedavilerle cerrahisiz klinik iyileşme sağlanabilir.  Sınırlı vakada özellikle diz fonksiyonlarının düzeltilemediği ve ağrının kontrol altına alınamadığı zamanlarda cerrahi gerekebilir. Bu durumlarda hastada tam bir iyileşme sağlamak amacıyla cerrahi öncesi Cybeks ile hastanın diz kaslarının gücü bilgisayarlı olarak ölçülmeli ve lüzumu halinde cerrahi öncesi ve sonrası uygun bir fizik tedavi programı uygulanmalıdır. Aksi takdirde kaslar yeterince güçlü olmadığında ve bu göz ardı edildiğinde cerrahiden sonra şikayetler hiç geçmeyebilir veya bir süre sonra tekrar şikayetler nüksedebilecektir.