Nörorehabilitasyon

Nörorehabilitasyon, nörolojik muayene ve nöropsikolojik değerlendirme bulgularına dayanarak hangi alanlarının bozulup hangi alanlarının sağlam kaldığı belirlenerek planlanır.

inme felç

 

İnme (Beyin felci)

İnme veya beyin-damar hastalığı, merkezi sinir sistemine giden damarların hastalıkları sonucu gelişen tıkanıklıklar ya da damar dışına kanamaların yol açtığı ani nörolojik belirtilerin gelişimi olarak tanımlanabilir. Halk arasında “Beyin krizi” veya oluşturduğu tabloya bağlı olarak “felç” adı verilir. Beyin kan akımının bozulması sonucunda beynin elektriksel etkinliği kaybolur ve istenmeyen toksik maddelerin salınımı ile geri dönüşümsüz hücre hasarı meydana gelir. Beyinde meydana gelen hasarın yerine ve büyüklüğüne göre inmenin belirtileri değişmektedir. İnme beynin hangi alanını tuttuysa, problemler vücudun o bölümü tarafından yönetilen kısımlarında görülür. Vücudun yarısında uyuşukluk, el – kol- bacakta kuvvetsizlik, konuşma, görme bozuklukları, dengesizlik, bilinç değişiklikleri bu belirtilerden bir kısmını oluşturur. Beyinde meydana gelen hasar nedeniyle beyinden gelen kasları yöneten sinyal iletimi bozulmuştur.

Beyin Hasarı

Travma, trafik kazası, ateşli silah yaralanması ve beyin tümörlerine bağlı gelişebilen beyin fonksiyonlarında ve buna bağlı olarak vücut fonksiyonlarında bozulma ile seyreden bir hastalıktır. Ülkemizde en sık trafik kazası sonucu görülmektedir. Son yıllarda özellikle beyin tümörü sonucu görülebilmektedir. Her ne kadar iyi bir cerrahi ile tümör dokusu çıkartılsa da kaybedilen fonksiyonların geri kazanılması ve hayat kalitesinin arttırılabilmesi için kişiye uygun planlanmış kapsamlı bir fizik tedavi ve rehabilitasyon gerekli olur

Omurilik Yaralanması

Omurga kanalının içinden geçen omuriliğin düşme, çarpma, ezilme, çekme veya kırık gibi travmalardan sonra omurilikteki sinir hücrelerinin zarar görmesine omurilik yaralanması denir. Omurilikte yaralanma seviyesinde hasar gören sinir hücreleri o seviyede yalıtkan bir tabaka oluşturarak beyinden gelen duyu ve hareket sinyallerinin, o seviyenin altındaki  vücut kısımlarına ulaşmasını engeller.

Omurilik hasarı bel ve sırt bölgesinde ise her iki bacakta birden kuvvet kaybı olur ve buna “parapleji” adı verilir. Omurilik hasarı boyun bölgesinde ise hem kollarda hem de bacaklarda kuvvet ve hareket kaybı görülebilir ve “tetrapleji” olarak adlandırılır.

Multiple Skleroz

Multiple Skleroz (MS), beyin ve omurilikteki sinir liflerini çevreleyen beyaz maddenin hastalığıdır. Hasar gördüğü bölgelerde sertleşmeler olur ve bu sertliklere plak adı verilir. Bu plaklar beyin ve omurilikte çok çeşitli bölgelerde bulunarak, sinir iletimini bloke eder ve hastalarda çeşitli şikayet ve bulguların ortaya çıkmasına neden olurlar.

MS’in nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bağışıklık sisteminin bir nedenden dolayı tetiklenerek sinir hücrelerine saldırısı sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Beyin ve omuriliğin etkilenen bölgesine göre kol ve bacaklarda uyuşma, karıncalanma, çift görme, konuşma bozukluğu, halsizlik, denge bozukluğu, güçsüzlük, kas sertleşmesi gibi belirtiler görülebilmektedir. Hastalık alevlenmeler ve düzelmelerle seyreder. Herkes MS’den aynı şekilde ve aynı oranda etkilenmez.

Parkinson Hastalığı

Parkinson Hastalığı, insanda akıcı ve uyumlu hareket etmeyi sağlayan beyindeki hücre gruplarının işlevlerini kaybetmesi sonucu ortaya çıkan sinir sistemi hastalığıdır. Bu hastalıkta, beyinde bilgilerin hücreler arasında iletimini sağlayarak vücut hareketlerinin düzgün ve dengeli şekilde yapılmasını sağlayan dopamin adlı kimyasal madde eksiktir. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hareketlerde yavaşlık, istirahat halinde ellerde ve çenede titreme, kol ve bacaklarda katılık, küçük adımlarla yürüme, yüz ifadesinde donukluk, aynı tonda konuşma, halsizlik, kas ağrısı, denge bozukluğu, duruş bozukluğu gibi belirtiler görülmektedir.

Serebral Palsi (Çocuklarda beyin felci)

Serebral palsi (SP), farklı sebeplerden dolayı beyinde oluşan bir hasar nedeniyle çocuğun belirli kaslarını rahat çalıştıramaması ve hareket ettirememesi ile karakterize sinir sistemi hastalığıdır. Hasarın beynin hangi bölgesinde olduğuna ve büyüklüğüne bağlı olarak belirtiler de çeşitlilik göstermektedir. Hastalığın bilinen en sık görülen nedenleri erken doğum, uzamış ve zor doğum sırasında bebeğin nefessiz kalması, hamilelikte görülen dengesiz tansiyon, kanamalar, doğum sonrası gelişen ağır iltihabi hastalıklar, kafa travmaları, sık sık bebeğin havale geçirmesidir. SP’li çocukların hareket gelişimi yaşıtlarına göre geridir. Çocuk geç başını tutar, geç oturur ve geç yürür. İlk dönemlerde kollarda bacaklarda gevşeklik veya tam tersi belirgin sertlik gözlenebilir. Bazı çocuklarda tüm vücut etkilenirken, bazılarında bir vücut yarımı veya her iki bacak etkilenmektedir. Çocuk kaslarını ve vücudunu istediği gibi yönetemediğinden hareketleri kısıtlıdır. SP’deki beyin hasarı ilerleyici olmamakla birlikte hasarı geri döndürmek de mümkün değildir. Fakat çocuklar kişiye özel oluşturulmuş iyi bir fizik tedavi ve rehabilitasyon ile birçok becerisini geliştirebilir ve bir kısmı da hareket yeteneği ve yürüme yeteneğini kazanabilirler.