Omuz Hastalıkları

Hayat dair her işimize katkı sağlayan el ve kollarımızı vücudumuza bağlayan omuzlarımız vücudumuzun en hareketli eklemidir ve yük taşıma, çarpma, düşme, aşırı kullanma gibi birçok etkenden dolayı hasarlanabilmektedir.

Omuz ağrısının sık görülen nedenleri nedir?

omuz hastalıkları Omuzda kas sıkışması-yırtılması, iltihabı: Omuzun zorlayıcı ve tekrarlayıcı kullanımı en sık omuz ağrısı nedenlerindendir. Özellikle iş yerinde omuz ve kolunu sık kullananlarda, oturarak çalışanlarda ve ev temizliği yapan bayanlarda omuzların kötü pozisyonda sık ve tekrarlayıcı kullanımı zaman içinde yavaş yavaş gelişen ancak artarak seyreden omuz ağrısı sebebidir. Travma, ani zorlanma, düşme gibi durumlarda da oluşabilir. Uygun tedavi edilmediğinde omuz hareketlerinde kısıtlılığa sebep olabilir.

Bozuk duruş ve oturuş biçimi: En sık sebeplerden biri bozuk duruş biçimi ile iş ve günlük yaşama bağlı stres sonucu oluşan kas gerginlikleri ve spazmlardır. Kimi zaman ise uygun olmayan yatış biçimi bir sebep olabilir.

Kas romatizması (Miyofasiyal ağrı sendromu): Uzun süre yanlış pozisyonda oturarak çalışma, stres ve gerginlik özellikle boyun-sırt kaslarında güç dengesinin bozulmasına ve ağrılı spazm ve kasılmalara yol açabilir. Bu kasılma uzun dönemde kas yapısında ağrı kaynağı olan tetik nokta ve gergin bantların oluşmasına neden olarak yaygın kronik ağrılara sebep olabilir. Bu noktalarda oluşan ağrılar uzak başka alanlara yayılarak ağrının daha geniş alanlarda hissedilmesine sebep olur. Çoğunlukla boyun sırt ağrısı, baş ağrısı bu tabloya eşlik edbilir

Romatizmal hastalıklar: Osteoartrit (kireçlenme), ankilozan spondilit ve romatoid artrit gibi romatizmal hastalıklar da her yaşta olabilen omuz ağrısı sebeplerindendir.

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Geceleri şiddetlenen uyku bozucu karakterde ağrı

Hareket kısıtlılığı

Eşlik eden boyun sırt ağrısı, baş ağrısı, ateş, kilo kaybı varsa

Tanı

Omuz ağrılarının çok büyük bir kısmında iyi bir fizik muayene ile tanı konulabilir. Zaman zaman tanı koymak için röntgen, MR (manyetik rezonans görüntüleme), tomografi, kan tetkiki gibi tetkikler gerekli olabilir.

Tedavi

Cerrahi tedavi seçeneği sanılanın aksine oldukça seyrek gerekli olur. Genellikle uygun ergonomik düzenlemeler, tedavi edici egzersizler, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları, lokal enjeksiyonlar, ilaçlar ve manuel tedavi ile hastaların büyük kısmında başarılı sonuçlar elde edilir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları:

Lazer tedavisi

Elektroterapi

ESWT (ekstracorporeal shock wave therapy, şok dalga tedavisi)

Ultrason

Kısa dalga diatermi, Mikrodalga diatermi

Traksiyon

Manuel tedavi

Boyunluk, korse, omuz askısı gibi yardımcı cihazlar

Kinezyoteyp uygulaması

Parafin

Whirlpool (girdap banyosu)

Tedavi edici egzersiz uygulamaları

Soğuk tatbiki, Sıcak tatbiki

Enjeksiyon tedavileri:

Proloterapi

PRP

ProloPRP

Tetik nokta enjeksiyonu,

Sinir blokajları,

Eklem içi enjeksiyonlar,

Kas-tendon enjeksiyonları