PRP Tedavisi

PRP (Platelet Rich Plazma) Nedir?

PRP, kişinin kendi kanı alınarak (yaklaşık 20 cc)  bir takım işlemler sonucu elde edilen kandaki pıhtılaşma hücrelerinin aktive edilmesi sonucu elde edilen sıvıdır. Adı İngilizce kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasında gelir.

Pıhtılaşma hücreleri çeşitli solüsyonlar veya sadece belirli bir frekansta ışın uygulanması ile parçalanarak içindeki doku iyileştirici faktör ve hormonlar aktive edilir. Bu sıvıda yoğun olarak doku iyileştirici – yenileyici faktör ve büyüme hormon ve faktörleri mevcuttur. Bu sıvının hasarlı bölgelere enjeksiyonu yolu ile doku ve eklemlerde bir iyileşme- yenilenme reaksiyonu oluşturulması amaçlanır.

prp

Tedavi başarısını etkileyen iki temel faktör mevcuttur;

  • Foto – Aktif PRP: Birincisi hazırlanan PRP solüsyonunun niteliğidir. Her ne kadar burada temel tedavi edici ürün kan olsa da PRP solüsyonunu hazırlamada seçilen kit ve yöntemler enjekte edilecek sıvının etkin niteliği açısından çok farklılıklar gösterebilmektedir. Burada mevcut sistemler arasında öne çıkan aktivasyon sistemi foto-aktivasyondur (Photo-Activation- PA).

Hastanın kanından elde edilen PRP solüsyonu özel bir ışın frekansına tabi tutulur. Sonuçta pıhtılaşma hücresi parçalanır ve içindeki büyüme hormonları ve doku iyileştirici faktörler en ideal şekilde aktive edilir. Bu şekilde enjeksiyon bölgesinde orta ve uzun vadedeki iyileşme reaksiyonuna ilave olarak hemen uygulamadan 1 gün sonra hızlı klinik rahatlama ve ağrılarda azalma sağlanır.

  • Proloterapi ile PRP (ProloPRP): İkinci önemli nokta ise enjeksiyon tekniğidir. Burada sorunlu alana doğrudan enjeksiyon çoğunlukla tercih edilen yöntemdir. Ancak klinik tecrübelerimiz göstermiştir ki enjeksiyon sırasında proloterapi tekniğinin kullanılması yöntemin başarı şansını oldukça arttırmaktadır. Bu yöntemde sadece eklem içi veya kas-tendon içine değil, aynı seansta ilgili soruna eşlik eden tüm hasarlı ve ağrılı dokulara uyarılar vererek enjeksiyon yöntemi uygulanır. Dokuda proliferasyon ve rejenerasyon dediğimiz doğal yolla iyileşme ve yenilenme süreçleri yoğun olarak aktive edilmiş olur.

Kimlere Uygulanır?

Diz Kireçlenmesi (osteoartrit):  Özellikle diz kireçlenmesinde ameliyatsız oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Kas tendon yaralanması – tenisçi dirseği- Omuz kas yırtık ve kronik ağrılı durumları

Eklem hastalıkları

Ne sıklıkta uygulanır?

Diz ekleminde sıklıkla 10 gün ara ile 3 kez uygulanması önerilir.

Diğer klinik durumlarda eklem, kas – tendon – bağ sorununun düzeyine ve uygulama tekniğine bağlı olarak 7 ila 21 gün ara ile 3 kez uygulanır.