Sağ Taraf Felç Tedavisi

İnsan beyni, sağ ve sol olmak üzere iki beyin yarım küresinden oluşmaktadır. Beynin iki yarım küresi de, tüm hayati işlevleri gerçekleştirmek için birbirleriyle iletişim halindedir. Her yarım kürenin ise belirli bir işlevi vardır. Sol beyin, sağ beyine göre daha sözel, analitiktir ve ‘’dijital beyin’’ olarak da adlandırılır. Sol beynin analitik düşünme, adlandırma, sınıflandırma, matematiksel hesaplama gibi bir çok işlevi vardır. Konuşma ve dili algılama daha çok sol beyin tarafından kontrol edilir. Sağ eli dominant kişilerin sol beyin yarım küresinde inme geçirmesi durumunda bu kişilerde %98 oranında konuşma bozukluğu gelişmektedir.

Beyin damar tıkanıklığı veya beyin kanaması sonucu gelişen beyin hasarı durumuna ‘’inme’’ denir. Beynin sol yarım küresinde gelişen inme vücudun sağ yarısında kendini kısmi (hemiparezi) veya tam kas güçsüzlüğü (hemipleji) olarak gösterir. Sol beyin yarım küresi hasarında sadece sağ kol, bacak, yüz kasları veya hepsi aynı anda etkilenebilir.

Sağ Taraf Felç Belirtileri Nelerdir ?

Beynin sol yarım küresi, vücudun sağ yarısını kontrol eder. İnme beynin sol yarım küresinde meydana gelirse, vücudun sağ yarısı etkilenir ve aşağıdaki belirtilerin bazıları veya tamamı görülür:

  • Vücudun sağ tarafında felç veya güçsüzlük
  • Görme bozuklukları veya kaybı
  • Dili anlamada sorun
  • Konuşma ve lisan bozuklukları (afazi)
  • Nesneleri tanımlamada bozukluk (agnozi)
  • Matematiksel işlemler, öğeleri organize etme, akıl yürütme ve analiz etme yeteneğinde bozulma
  • Yeni bilgileri okuma, yazma ve öğrenme yeteneğinde bozulma
  • Depresyon gibi davranış değişiklikleri
  • Hafıza, bellek sorunları

Okumaya devam edin : Sol Taraftaki Beyin Damarı Tıkanırsa Ne Olur?

Sağ Taraf Felç Tedavisi

Rehabilitasyon, inme geçirmiş kişinin beyninin bir bölgesi hasar gördüğünde aniden kaybolan becerileri yeniden öğrenmesine yardımcı olur. İnme rehabilitasyonu bir ekip işidir ve bu alanda uzmanlaşmış fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniklerinde yapılması gerekir. Çünkü rehabilitasyonla aynı derecede önemli olan, bireyi yeni tıbbi problemler geliştirmekten korumaktır.

Bir nöro-rehabilitasyon programı dikkatli bir şekilde yönlendirilmiş, iyi odaklanmış, tekrarlayan uygulamaları içermelidir. Nöro-rehabilitasyon programı kas güçsüzlüğü, koordinasyon eksikliği, yürüme sorunları, duyu kaybı, el kavrama sorunları, görme kaybı, konuşma veya anlama güçlüğü gibi inme nedeniyle bozulan becerileri yeniden öğrenmek ve uygulamak için özelleştirilmelidir.

Robotik Rehabilitasyon

Teknoloji ilerledikçe, nörorehabilitasyon alanında da yeni tedavi edici yaklaşımlar ortaya çıkmaya devam etmektedir. İnme rehabilitasyonunda da robotik cihazlardan faydalanılmaktadır.

Robotik rehabilitasyon ile kişiye yapılan aktiviteyle ilgili görsel, işitsel ve dokunsal geri bildirim sağlanmaktadır. Kişi yaptığı hareketin ne derece başarılı olduğu konusunda anında bilgilendirilir ve bu sayede hastanın tedavi motivasyonu artar. Robotik rehabilitasyon cihazları, nöro-rehabilitasyon inme tedavisi için önemli bir bileşendir.

Robotik Yatak ve Felç Tedavisi

İnme sonrası hastaları en erken dönemde dik pozisyona getirmek önemlidir. Bu sayede hastanın farkındalığı artar, kaybedilen fonksiyonların kazanılması sağlanır ve bası yaralarının (yatak yaraları) önüne geçilmiş olur. Robotik Yatak Erigo Pro ile hastalar en erken dönemde tansiyon, nabız yönünden takip edilerek kademeli olarak dik pozisyona getirilir. Ayrıca robotik yatak ile yürümenin yeniden kazanılması amacıyla cihaz tarafından sürekli pasif hareket uygulanır.

El Kol Robotu ve Felç Tedavisi

El Kol Robotu Armeo Power omuz, dirsek ve elde fonksiyon bozukluklarında kullanılan, kol ve eldeki beceriyi arttırmayı hedefleyen robotik rehabilitasyon yöntemidir. Armeo Power inme sonrası erken dönemden itibaren el ve kolun hareket kaybı ve bozukluklarında kullanılabilen ve erken dönemde katılımı sağlayan bir tür robotik fizik tedavi cihazıdır.

Yürüme Robotu ve Felç Tedavisi

Robotik rehabilitasyonda sıkça kullanılan Lokomat Pro Yürüme Robotu ile dinamik vücut ağırlığı desteklenir, kişiye tam uyum sağlayan robotik dış iskelet ile ağır nörolojik problemlerde bile hasta ayağa kaldırılıp doğal yürümeye en yakın hareketler gerçekleştirilebilir.

Yerçekimsiz Yürüme Bandı ve Felç Tedavisi

Alter G Treadmill veya Türkçe ismi ile yerçekimsiz yürüme bandı ile yerçekiminin etkisi pozitif hava basıncı ile azaltılır ve kişinin daha az ağırlıkla, erken dönemde ağrısız şekilde yürümeyi gerçekleştirmesi sağlanır, performansı arttırılır.

Bilgisayarlı Denge Cihazı ve Felç Tedavisi

Bilgisayarlı denge cihazı, hastaların denge problemlerini düzenleme, kas tonusunu arttırma, düşmeyi önleme gibi faydaları olan ayrıca hastalara düşme riski değerlendirmesinin yapılabildiği ileri teknoloji bir sistemdir.

İlginizi Çekebilir :

Engin Çakar
Memorial Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Çakar inme ve beyin Hasarı, nörorehabilitasyon, algoloji alanlarında uzmanlaşmıştır.
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON