Sol Taraf Felç Tedavisi

sol taraf felc

Bir beyin damarının ani kanaması veya tıkanması ve bunun sonucunda beynin oksijensiz kalması nedeniyle sinir sistemi hücrelerinin ve dokularının zarar görmesi olarak tanımlanan inme, tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir.

 

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yıl dünya çapında 15 milyon kişiye inme teşhisi konmaktadır. İnme tıbbi bir acil durumdur ve erken uyarı işaretlerini bilmek gerekir. Bunlar, aniden ortaya çıkan yüzün bir yarısındaki kaslarda güçsüzlük (yüz felci), bir taraf kol ve bacakta kuvvet kaybı ve uyuşma, bilinç bozukluğu, konuşma bozukluğu ve anlama güçlüğüdür.

 

Sol Taraf Felç Belirtileri

 

Beyin sağ ve sol olmak üzere iki hemisfer (yarım küre) den oluşur. Beynin sağ yarım küresi vücudun sol yarısını kontrol etmektedir ve buna bağlı olarak sağ yarım kürede inme gelişmesi vücudun sol tarafında fonksiyonel bozukluklara sebep olur.

 

  • Sağ yarım kürede inme sonrası bazı hastalar ailesinin veya çevresindeki kişilerin yüzlerini tanımakta zorluk çekebilirler.
  • Sağ yarım kürede inme meydana geldiğinde, bazı hastalar çevrelerinin sol tarafına dikkat etme yeteneğini kaybedebilir. Örneğin, tabağının solundaki yemeği orada olduğunun farkında olmadıkları için yemeyebilirler veya kişiye sol tarafından seslenildiğinde dönüp cevap vermeyebilir. Bu durum inme sonrası sol taraflarındaki ortamdaki nesneleri gözlemleme ve bunlara dikkat etmede sorun yaşadıkları ‘’hemineglet’’ (tek taraflı ihmal) adı verilen bir durumdur.
  • Sağ yarım kürede inme sebebiyle bazı hastalarda görme sorunları ortaya çıkabilir. Hastalarda, karşı görüş alanının yarısı etkilenmekte hastalar sol tarafı görmekte zorlanabilmektedir.
  • İnme sonrası kişiler, bazen kendilerini genellikle durumla ilgisi olmayan örneğin, neredeyse komik olmayan bir şeye gülmek veya üzücü bir hikayeye uygunsuz bir şekilde gülmek gibi kontrol edilemeyen duygu patlamaları yaşarken bulabilirler. Bu durum nörolojiktir ve inme hastalarının yaklaşık yarısında görülür.
  • Sağ yarım kürede inme sonrası bazen inme öz farkındalıklarını etkilediği için kişilerin fiziksel engellerini inkar ettiği görülür. 

Okumaya devam edin : İnme (Felç) Belirtileri

 

sol taraf felc

 

Sol Taraf Felç Tedavisi

 

İnme sonrası yapılan akut tıbbi müdahalenin ardından iyileşmeye giden yol başlar. İnme sonrası tercihen 1-2. günden sonra hastalar inmenin etkisinin yarattığı birtakım bozuklukların üstesinden gelmek için fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına dahil edilirler. İnme rehabilitasyonu bir ekip işidir ve bu alanda uzmanlaşmış fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniklerinde yapılması gerekir.

 

Sol taraf felç rehabilitasyonu ve tedavisi, mümkün olduğu kadar çok işlevi geri kazanmayı içerir. Hastalara nörorehabilitasyon teknikleri, robotik fizik tedavi ile erken dönemde yürüme, kol ve bacak egzersizlerinin bol tekrarla yoğun şekilde uygulanmasıyla fonksiyonların geri kazanılması hedeflenir.

 

Bilişsel terapiler, bilişsel işlevleri iyileştirmeye yardımcı olur. Dikkat eğitimi ile ihmal sendromu gibi durumlarda hastalara çevrelerine farkındalık ve dikkat getirmek için başlarını sola çevirmeleri talimatı verilebilir, bu bir telafi tekniği olmasına rağmen, beynin sol tarafa dikkat etmesi için eğitilmesine yardımcı olur. Sol taraf felç tedavisi ve rehabilitasyonunda aileye de büyük görev düşmektedir.

 

Okumaya devam edin :

 

Engin Çakar
Memorial Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Çakar inme ve beyin Hasarı, nörorehabilitasyon, algoloji alanlarında uzmanlaşmıştır.
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON